Sława!
Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Leśny Witeź” ma przyjemność zaprosić wszystkich dzielnych, żądnych sławy i bogactw na Igrzyska Gier Dawnych + "V Ogólnopolski Turniej Gry w KUBBa", który odbędzie się w dniach 1-2 września 2018 roku w Tumie pod Łęczycą.
Datowanie to antyk, wczesne średniowiecze i późne średniowiecze.
Zgłoszenia drużyn rekonstrukcji historycznej za pomocą formularza online do 04.08.2018 -https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd3O9xXE_Ec74I1zLaGuHqRX5M7oqyCxJiRhsT4a7fZEUJHmw/viewform?c=0&w=1
Program festiwalu niebawem także się pojawi :)
W sobotę po 20.00 zapraszamy na biesiadę.
Bawić będziemy się obok Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej - Oddział Muzeum Archeologiczno-Etnograficznego z Łodzi. Na tyłach zagrody znajduje się grodzisko Tum. Miejsce bardzo klimatyczne i z historią.
Możliwość przyjazdu już od piątku 31 sierpnia 2018.
Jako współorganizatorzy zapewniamy grupom rekonstrukcji wspólną ucztę w sobotni wieczór. Drewno, słoma oraz sanitariaty dostępne dla wszystkich.
Szczegółowy plan imprezy, regulamin turnieju przesłany zostanie zgłoszonym drużynom.
Wszelkie pytania prosimy kierować na maila: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
A oto historia jak to wszystko się zaczęło....
Miał długi, powiewający na wietrze płaszcz, dobrze spięty ozdobną broszą, z której blask miesięczny wydobywał wszelkie detale zdobnych frazesów. Blask ten oświetlał także drakkar, sunący powoli w oddali ku odległym brzegom. Z dopiero co otwartego, zaspanego jeszcze, a już przekrwionego od trunków, jedynego oka nieznajomego, wydobył natomiast całą wściekłość, którą widok odpływających towarzyszy spowodował. Spod rudych wąsów wydostał się, na tę cichą spojoną noc, stek twardo brzmiących przekleństw. Z liczby powtórzeń podobnie brzmiących zgłosek, można było wywnioskować, że opiewały one w niewyszukany sposób, może nie samych żeglarzy, ale ich pradziadków, dziadków, ojców, synów, wnuków i kogo tam jeszcze.
Tak więc miał długi powiewający na wietrze płaszcz i pochodził z Gotlandii, by jak się właśnie okazało, prędko do niej nie powrócić. Otulił się i powędrował w głąb lądu, żeby znaleźć jakąś zaciszną wioskę, byleby nie odwiedzoną wcześniej z chęci zysku.
W tej pięknej krainie czas płynął mu sielsko na macaniu panien i piciu chmielonego piwa. Dzień mijał do dnia podobny... a nieznajomy z nudów obgryzał koniuszki złoto-rudej brody. Na viking nie pójdzie, dziewki w krzaki nie zaciągnie, miecza nie wyciągnie nawet, bo to on sam jeden, najszybciej w łeb dostanie. Ale od czego są gry – niby niewinne swawole, a jednak niczym bitewne zmagania krew w żyłach burzą. Dwóch Witezi, przy garncu piwa napotkanych, gry w Kubba nauczył.
Nieznajomy w końcu odpłynął, towarzyszy swych dawnych przekonawszy, że piwo już do cna mu zbrzydło. A my tu w sielskiej krainie na trunki odporniejsi i do zabawy skorzy na Igrzyska Gier Dawnych zapraszamy, by z dwoma opojami, co na mistrzów wyrośli się zmierzyć.
"Leśny Witeź” to grupa zajmująca się rekonstrukcją historyczną skoncentrowana na odtwarzaniu życia codziennego Słowian oraz ludów ościennych (Bałtów, Madziarów lub Awarów) w okresie wczesnego średniowiecza. Jesteśmy pasjonatami historii oraz archeologii eksperymentalnej, naszym podstawowym celem jest promowanie wiedzy oraz umiejętności wśród dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych.
"Leśny Witeź" przedstawia ofertę warsztatów na 2014/2015, skierowaną do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Warsztaty realizujemy na terenie województwa Łódzkiego oraz województw ościennych. Przed każdym zaplanowanym warsztatem zostanie przygotowany jego szczegółowy plan, który następnie zostanie przedstawiony do akceptacji wychowawcy lub opiekunowi. Czas trwania jednego warsztatu to 45 – 90 minut. Warsztaty realizowane są na terenie danej placówki.
Leśny Witeź wychodzi naprzeciw potrzebom nauczycieli i placówek kulturalnych oferując warsztaty ze ścieżki edukacyjnej: Edukacja czytelniczo - medialna. Jak wiadomo pewne tematy powtarzają się w kolejnych etapach edukacji, co ułatwia uczniowi pogłębianie wiadomości i utrwalanie umiejętności.
Dlatego animatorzy z Leśnego Witezia z dobrym skutkiem przekazują wiedzę historyczną, plastyczną, rękodzielniczą, kulturalną i medialną w atrakcyjny sposób.
|
|
|
|
![]() |
|