Sława!
Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Leśny Witeź” ma przyjemność zaprosić wszystkich dzielnych, żądnych sławy i bogactw na Igrzyska Gier Dawnych + "V Ogólnopolski Turniej Gry w KUBBa", który odbędzie się w dniach 1-2 września 2018 roku w Tumie pod Łęczycą.
Datowanie to antyk, wczesne średniowiecze i późne średniowiecze.
Zgłoszenia drużyn rekonstrukcji historycznej za pomocą formularza online do 04.08.2018 -https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd3O9xXE_Ec74I1zLaGuHqRX5M7oqyCxJiRhsT4a7fZEUJHmw/viewform?c=0&w=1
Program festiwalu niebawem także się pojawi :)
W sobotę po 20.00 zapraszamy na biesiadę.
Bawić będziemy się obok Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej - Oddział Muzeum Archeologiczno-Etnograficznego z Łodzi. Na tyłach zagrody znajduje się grodzisko Tum. Miejsce bardzo klimatyczne i z historią.
Możliwość przyjazdu już od piątku 31 sierpnia 2018.
Jako współorganizatorzy zapewniamy grupom rekonstrukcji wspólną ucztę w sobotni wieczór. Drewno, słoma oraz sanitariaty dostępne dla wszystkich.
Szczegółowy plan imprezy, regulamin turnieju przesłany zostanie zgłoszonym drużynom.
Wszelkie pytania prosimy kierować na maila: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
A oto historia jak to wszystko się zaczęło....
Miał długi, powiewający na wietrze płaszcz, dobrze spięty ozdobną broszą, z której blask miesięczny wydobywał wszelkie detale zdobnych frazesów. Blask ten oświetlał także drakkar, sunący powoli w oddali ku odległym brzegom. Z dopiero co otwartego, zaspanego jeszcze, a już przekrwionego od trunków, jedynego oka nieznajomego, wydobył natomiast całą wściekłość, którą widok odpływających towarzyszy spowodował. Spod rudych wąsów wydostał się, na tę cichą spojoną noc, stek twardo brzmiących przekleństw. Z liczby powtórzeń podobnie brzmiących zgłosek, można było wywnioskować, że opiewały one w niewyszukany sposób, może nie samych żeglarzy, ale ich pradziadków, dziadków, ojców, synów, wnuków i kogo tam jeszcze.
Tak więc miał długi powiewający na wietrze płaszcz i pochodził z Gotlandii, by jak się właśnie okazało, prędko do niej nie powrócić. Otulił się i powędrował w głąb lądu, żeby znaleźć jakąś zaciszną wioskę, byleby nie odwiedzoną wcześniej z chęci zysku.
W tej pięknej krainie czas płynął mu sielsko na macaniu panien i piciu chmielonego piwa. Dzień mijał do dnia podobny... a nieznajomy z nudów obgryzał koniuszki złoto-rudej brody. Na viking nie pójdzie, dziewki w krzaki nie zaciągnie, miecza nie wyciągnie nawet, bo to on sam jeden, najszybciej w łeb dostanie. Ale od czego są gry – niby niewinne swawole, a jednak niczym bitewne zmagania krew w żyłach burzą. Dwóch Witezi, przy garncu piwa napotkanych, gry w Kubba nauczył.
Nieznajomy w końcu odpłynął, towarzyszy swych dawnych przekonawszy, że piwo już do cna mu zbrzydło. A my tu w sielskiej krainie na trunki odporniejsi i do zabawy skorzy na Igrzyska Gier Dawnych zapraszamy, by z dwoma opojami, co na mistrzów wyrośli się zmierzyć.
Ideą festiwalu jest popularyzacja gier i zabaw od okresu antyku do średniowiecza. Gier zarówno planszowych jak i tych ruchowych. Ponadto chcemy przybliżyć uczestnikom jak wyglądało życie w przeszłości, poprzez pokazywanie replik sprzętów oraz kostiumów.
Igrzyska Gier dawnych 5 edycja - 01-02.09.2018
Program Imprezy - wkrótce
Relacja z edycji 4 - 2-3.09.2017
Relacja z edycji 3 - 3-4.09.2016
Relacja z edycji 2 - 5-6.09.2015
Relacja z edycji 1 - 6-7.09.2014
Do tej pory uczestnikami festiwalu były drużyny:
GRH „Leśny Witeź” z Łodzi
Ród Dębowego Liścia z Łodzi
Najemnicy z Czterech Stron Świata z Mińsk Mazowiecki
Rycerstwo Ziemi Zgierskiej ze Zgierz
Drużyna Wojów Czarny Sokół z Dębicy
Drużyna Najemna „Sfora” z Wągrowca
Zgromadzenie Wojów i Rycerzy Grodu Tura z Turku
Załoga Grodu Łęczyckiego ze Zgierz
Doba Karlova z Republiki Czeskiej
Bractwo Rycerskie Ziemi Łeczyckiej Signum Temporis z Łodzi
Drużyna Słowian i Wikingów "Sława" z Tomaszowa Mazowieckiego
Hringr z Łodzi
Drużyna Miecznika Miecława
GRH „Hindukush”
"Orcae Ita" z Republiki Czeskiej
Brodyr Baeddwen z Walii
Historia è un'Associazione Storico-Culturale z Włoch
Моя_ЮАi z Ukrainy
Co roku w ramach festiwalu jest organizowany również "Ogólnopolski Turniej Gry w KUBB'a". KUBB uważany jest za grę pochodzącą z czasów podbojów Wikingów.
Odwiedzający nas goście mogli zobaczyć Turniej Łuczniczy oraz samemu spróbować sił w strzelaniu z łuku.Spróbować dań przygotowanych na "Konkurs kulinarny". Konkurs polegał na przygotowaniu potrawy przy użyciu składników i metod wykorzystywanych w epoce wczesnego-średniowiecza. Festiwal uświetnił pokaz jazdy konnej przygotowany przez drużynę „Zagroda Grodu Łęczyckiego”.
Dodatkowymi atrakcjami dla gości, poza rozgrywkami, były: obozowisko historyczne, gdzie rekonstruktorów można było podpatrzeć przy codziennej krzątaninie , pracach obozowych, grach i zabawach plebejskich tradycyjnych dla różnych zakątków Europy średniowiecznej.
Rozpoczynamy III edycję. W tym roku czeka jeszcze więcej atrakcji!!!
Zaczynamy od:
Konkurs „Igrzyska Gier Dawnych” zachęca dzieci/młodzież do poznania tradycyjnych gier/zabaw regionu oraz do dialogu międzypokoleniowego.
Zadaniem uczestników jest wspólnie z osobą 60+ (np. dziadkiem, babcią, ciocią, sąsiadka, itp.) stworzyć opis wybranej tradycyjnej gry i zabawy, w jakie bawiono się przed epoką komputera, zagraniem w tą grę i przesłaniem opisu wraz z obrazkiem/zdjęciem gry lub osób w nią grających.
Autorzy/autorki najlepszych prac otrzymają nagrody (historyczne gry planszowe+ nagrody niespodzianki ufundowane przez Skansen oraz Starostwo Powiatowe), które rozdane zostaną podczas Festiwalu „Igrzyska Gier dawnych” 03.10.2016 w Skansenie „Łęczycka Zagroda Chłopska”. Więcej o konkursie >>>klik<<<
Finał czyli Festiwal "Igrzyska Gier Dawnych" odbędzie się 03-04.09.2016 na terenie "Oberża na progu Tumu" oraz "Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska".
W programie:
Sobota 03.09.2016 od 10.00 do 19.00
Oficjalne Otwarcie, przedstawienie przybyłych drużyn
III Turniej gry KUBB - rozgrywki grupowe
Bieg Dam - zmagania w konkurencjach rzemieślniczych
Pokaz konny
Prezentacja zasad tradycyjnych gier/zabaw rejonu łęczyckiego +rozgrywki
Opowieści o kulinariach średniowiecznych - rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego
Salon historycznych gier planszowych +prelekcja o tych grach
Warsztaty tworzenia drobnych elementów do gier historycznych
Piłka Florencka
Potańcówka z zespołem Witaszewiacy
Niedziela od 11.00 do 15.00
III Turniej gry KUBB - finał i półfinał
Zmagania w historyczne gry z rożnych stron świata
Pokaz konny
Poza głównym programem codziennie:
Warsztaty kowalstwa w czynnej zagrodowej kuźni,
Plener malarski na terenie skansenu,
Opowieści młynarza wraz z ustawianiem wiatraka,
Kramy: garncarstwo, wikliniarstwo, kaletnictwo, krawiectwo, tkactwo,
Strzelanie z łuku oraz przejażdżki na koniu dla wszystkich chętnych.
Zgłoszenia drużyn rekonstrukcji historycznej za pomocą formularza online do 18.08.2016
https://docs.google.com/forms/d/1ygqhGpjP6YH85yT8gLEyUOmiyr6sU_aBXhJb8jeSBs0/viewform?c=0&w=1
Więcej bieżących informacji dla drużyn rekonstrukcji na >>>facebooku<<<. Szczegółowy plan imprezy, regulamin turnieju przesłany zostanie zgłoszonym drużynom.
Wszelkie pytania prosimy kierować na maila: slowianska.inspiracja@gmail.com
Dofinansowano ze środków Programu Grant na lepszy start współfinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich realizowanego przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.