Wednesday, February 20, 2019

Leśny Witeź

baner

V Igrzyska Gier Dawnych

Sława!


Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Leśny Witeź” ma przyjemność zaprosić wszystkich dzielnych, żądnych sławy i bogactw na Igrzyska Gier Dawnych + "V Ogólnopolski Turniej Gry w KUBBa", który odbędzie się w dniach 1-2 września 2018 roku w Tumie pod Łęczycą.Datowanie to antyk, wczesne średniowiecze i późne średniowiecze.

Zgłoszenia drużyn rekonstrukcji historycznej za pomocą formularza online do 04.08.2018 -https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd3O9xXE_Ec74I1zLaGuHqRX5M7oqyCxJiRhsT4a7fZEUJHmw/viewform?c=0&w=1
Program festiwalu niebawem także się pojawi :)

W sobotę po 20.00 zapraszamy na biesiadę.

Bawić będziemy się obok Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej - Oddział Muzeum Archeologiczno-Etnograficznego z Łodzi. Na tyłach zagrody znajduje się grodzisko Tum. Miejsce bardzo klimatyczne i z historią.

Możliwość przyjazdu już od piątku 31 sierpnia 2018.

Jako współorganizatorzy zapewniamy grupom rekonstrukcji wspólną ucztę w sobotni wieczór. Drewno, słoma oraz sanitariaty dostępne dla wszystkich.

Szczegółowy plan imprezy, regulamin turnieju przesłany zostanie zgłoszonym drużynom.

Wszelkie pytania prosimy kierować na maila: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

A oto historia jak to wszystko się zaczęło....
Miał długi, powiewający na wietrze płaszcz, dobrze spięty ozdobną broszą, z której blask miesięczny wydobywał wszelkie detale zdobnych frazesów. Blask ten oświetlał także drakkar, sunący powoli w oddali ku odległym brzegom. Z dopiero co otwartego, zaspanego jeszcze, a już przekrwionego od trunków, jedynego oka nieznajomego, wydobył natomiast całą wściekłość, którą widok odpływających towarzyszy spowodował. Spod rudych wąsów wydostał się, na tę cichą spojoną noc, stek twardo brzmiących przekleństw. Z liczby powtórzeń podobnie brzmiących zgłosek, można było wywnioskować, że opiewały one w niewyszukany sposób, może nie samych żeglarzy, ale ich pradziadków, dziadków, ojców, synów, wnuków i kogo tam jeszcze.
Tak więc miał długi powiewający na wietrze płaszcz i pochodził z Gotlandii, by jak się właśnie okazało, prędko do niej nie powrócić. Otulił się i powędrował w głąb lądu, żeby znaleźć jakąś zaciszną wioskę, byleby nie odwiedzoną wcześniej z chęci zysku.
W tej pięknej krainie czas płynął mu sielsko na macaniu panien i piciu chmielonego piwa. Dzień mijał do dnia podobny... a nieznajomy z nudów obgryzał koniuszki złoto-rudej brody. Na viking nie pójdzie, dziewki w krzaki nie zaciągnie, miecza nie wyciągnie nawet, bo to on sam jeden, najszybciej w łeb dostanie. Ale od czego są gry – niby niewinne swawole, a jednak niczym bitewne zmagania krew w żyłach burzą. Dwóch Witezi, przy garncu piwa napotkanych, gry w Kubba nauczył.
Nieznajomy w końcu odpłynął, towarzyszy swych dawnych przekonawszy, że piwo już do cna mu zbrzydło. A my tu w sielskiej krainie na trunki odporniejsi i do zabawy skorzy na Igrzyska Gier Dawnych zapraszamy, by z dwoma opojami, co na mistrzów wyrośli się zmierzyć.

16 June 2014

Warsztaty dla dzieci kultura prasłowiańska

Cykl sześciu warsztatów trwających 2 godziny lekcyjne pokazujących kompleksowo kulturę materialna i duchową Słowian z okresu wczesnego średniowiecza. Uczestnicy poznali tradycyjne  pieśni i tańce, kuchnie słowian, gry i zabawy tego okresu. Słuchały muzyki inspirowanej tym okresem oraz zgłębiały tajniki tkackie i wykonywanie słowiańskich laleczek szczęścia - żadanic.

06.03 I Warsztaty z dziećmi - "Słowiańskie stroje, ozdoby i laleczki spełniające życzenia".

Jak wspomóc realizacje naszych marzeń? Wystarczy dobra intencja i własnoręcznie wykonana słowiańska laleczka. I to właśnie było celem warsztatu dla dzieci, który odbył się 6 marca w ramach Międzynarodowego Festiwalu Chleba. Spotkanie zaczęliśmy od krótkiej pogawędki o Słowianach i ich życiu. Jak się okazało, nasi pradziadowie wykazywali się nie lada przedsiębiorczością i kreatywnością. Aby nic się w domu nie marnowało, nawet stare ścinki tkanin miały szanse dostać swoje drugie życie. To właśnie z nich tworzono magiczne lalki, które natchnione dobrą intencją właściciela miały moc spełniania marzeń. Podczas warsztatu każdy wykonał własnoręcznie swoją laleczkę, która mamy nadzieję, wspomoże nas w realizacji naszych planów. Tylko nie zapomnijcie, że gdy wasze marzenie już się ziści, laleczkę trzeba spalić lub zakopać, aby dać przestrzeń dla nowych marzeń i... tworzenia nowych laleczek!

 20.03 II Warsztaty z dziećmi - "Mitologia słowiańska i obchody 1 dnia wiosny".

Pierwszy dzień wiosny według Słowian. Podczas ostatniego warsztatu z uczniami szkół podstawowych powitaliśmy astronomiczną wiosnę jak na prawdziwych Słowian przystało! 20 marca spotkaliśmy się wszyscy w siedzibie Fundacji Instytut Działań Twórczych i rozpoczęliśmy przygotowania do tradycyjnego świętowania budzenia się Natury do życia.Na początku Liliana Misiak-Kuźnik, prowadząca warsztat opowiedziała uczniom jak w mitologii słowiańskiej wyobrażano sobie powstanie Świata. Dzieci w grupach stworzyły piękne portrety słowiańskich bogów i porównywały swoje wyobrażenia z ilustracjami w książce „Borek i Bogowie Słowian”. Po prezentacji przystąpiliśmy do przygotowań obchodów 1. dnia wiosny. Pierwsza grupa miała za zadanie namalować proporczyk Słońca, któremu oddawali cześć dawni Słowianie. Druga grupa tworzyła kraszankę – tradycyjną, czerwoną pisankę, która była symbolem budzącego się nowego życia. Ostatnia grupa robiła Marzannę, która jest nieodłącznym elementem obchodów nadchodzącej wiosny do dziś. Gdy wszystkie przygotowania zostały ukończone rozpoczęliśmy korowód wypędzający mroźną Zimę na dobre! Musiało być bardzo głośno, aby Zima przestraszyła się odgłosów, dlatego dzieci żywiołowo grały na wszelkich grzechocząco-dzwoniących instrumentach. Na czele towarzyszył nam proporczyk ze Słońcem, a Marzanna została utopiona w rzeczce, jaka popłynęła w sali za sprawą błękitnych poduszek. I tak właśnie udało nam się zaprosić Panią Wiosnę do naszego miasta już na dobre, mieniącą się w słońcu i otoczoną rozwijającymi się pąkami kwiatów... Niech żyje Wiosna!

03.04- III Warsztaty z dziećmi - "Od nitki do tkaniny - mały warsztat tkacki".

Warsztaty tkania krajek. Spotkanie warsztatowe dotyczące kultury słowiańskiej zamieniło salę Fundacji 3 Piętra na 1.5 godziny  w pracownię tkacką. Grupa uczniów szkoły podstawowej została zaopatrzona w przyrządy do tkania tzw. bartka i włóczki w najróżniejszych kolorach i wszyscy z zapałem przystąpili to robienia tkanych.. bransoletek! Wszyscy skrzętnie przeplatali 19 drobnych niteczek i metodą współpracy powolutku bransoletki stawały się coraz dłuższe i dłuższe…  Pod koniec żmudnej pracy każde dziecko miało na ręku własnoręcznie zrobioną bransoletkę i uśmiech zadowolenia z własnoręcznie wykonanej ozdoby na twarzy.

06.05 – IV Warsztaty z dziećmi - "Kuchnia Słowiani wypiek podpłomyków".

Na spotkaniu dzieci dowiedziały się  co jadano we wczesnym średniowieczu, jakie były sposoby przygotowania potraw. Następnie wszyscy wspólnie wyrobiliśmy ciasto pa podpłomyki (słowiański chlebek) uformowaliśmy kulki, i upiekliśmy. Starym zwyczajem wypiekowi chleba towarzyszyły pieśni.

13.05- V Warsztaty z dziećmi - "Gry, zabawy i tańce we wczesnym średniowieczu".

Ponieważ dzień był piękny i ciepły udaliśmy się z dziećmi do pobliskiego parku. Na miejscu zostały przedstawione zasady gry w Kubba (gra pochodząca ze Skandynawii, szacuje się, że jej powstanie sięga okresu wczesnego średniowiecza). Zacięta walka w grę trwała prawie godzinę dostarczając wielu emocji. Na grach się nie skończyło uczyliśmy dzieci tańca w kręgach przy muzyce inspirowanej instrumentami występującymi we wczesnym średniowieczu.

 

27.05- VI Warsztaty z dziećmi - "Podsumowanie cyklu- kultura praSłowiańska".

Odbyło się spotkanie ewaluacyjne kończące cykl warsztatów z kultury prasłowiańskiej dla uczniów szkoły podstawowej. Warsztaty pokazały, że dzieci doskonale przyswoiły wiedzę przekazywaną podczas wcześniejszych spotkań, bez problemu potrafiły przywołać treści i przebieg wcześniejszych zajęć. Podczas tego warsztatu natomiast zebrały wiedze zdobytą wcześniej, zapoznały się z organizacyjnymi kwestiami kończącego projekt Międzykulturowego Festiwalu Chleba, a także miały możliwość przećwiczenia własnych prezentacji. Prezentacje te, jako część festiwalu, zakładały, iż kulturę w poszczególnych przejawach(podanych wcześniej kategoriach) przedstawiają właśnie dzieci, które miały okazję się z nią zapoznać podczas poprzedzających całe wydarzenie cyklu warsztatów.

Grupa pracowała bardzo efektywnie z zapałem i twórczą energią, dzięki czemu spotkanie stało się okazją do mile spędzonego czasu nie tylko dla odbiorców, ale również dla prowadzących.

 

 Ilustracja przedstawia wyobrażenia słowiańskich bóstw wykonane przez dzieci.

 

Wieści

V Igrzyska Gier Dawnych

Sława! Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Leśny Witeź” ma przyjemność zaprosić wszystkich ..

Readmore..

Publikacja "zSzyci z Historią"

Zamieszczamy publikacją dotyczącą strojów okresu wczesnego średniowiecza z terenów: Polski, An..

Readmore..

Fotorelacja z heppeningu tkackiego

W Parku Poniatowskiego w Łodzi 28 sierpnia 2017 dzięki projektowi Grant na Lepszy Start mogliśmy ..

Readmore..

Warsztaty tkackie 2018

Głosuj tu https://budzetobywatelski.uml.lodz.pl/ NA ZADANIA ZGŁOSZONE DO BUDŻETU OBYWATELSKIEG..

Readmore..

Happening tkacki - tkanie krosno pionowe, warsztaty tkania krajek

Chcesz przenieść się w czasie?  Zobaczyć jak wyglądali ludzi sprzed tysiąca lat? Spróbowa..

Readmore..

Warsztat tkania krajek

Utkane z Historii – warsztaty tkania krajek prostych (warsztat dla początkujących) Obowiązują..

Readmore..

Publikacja z opisami historycznych gier planszowych oraz podwórkowych

Wraz z naszymi zaprzyjaźnionymi drużynami z Włoch, Litwy oraz Wielkiej Brytanii udało nam się z..

Readmore..

Relacja z festiwalu "Igrzyska Gier Dawnych"

W sobotę i niedzielę (03.09) odbył się Festiwal „IGRZYSKA GIER DAWNYCH” na terenie „ŁĘCZ..

Readmore..

Publikacja pokonkursowa "Tradycyjne Gry i Zabawy regionu Łęczyckiego"

    Zachęcamy do pobrania bezpłatnej publikacji zrealizowanej jako praca pokonkursowa i prez..

Readmore..

Program festiwalu "Igrzyska Gier Dawnych" 2016

Serdecznie zapraszamy we wrześniu do Kwiatkówka pod Łęczycą. Przy współpracy z Muzeum Archeol..

Readmore..

Rozstrzygnięcie konkursu "Igrzyska Gier Dawnych"

Konkurs na powstanie opisów tradycyjnych gier/zabaw w konkursie międzypokoleniowym pt.: „Igrzysk..

Readmore..

Zaproszenie na festiwal 2016

Sława! Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Leśny Witeź” ma przyjemność zaprosić wszystkich d..

Readmore..

Konkurs

Konkurs „Igrzyska Gier Dawnych” zachęca dzieci/młodzież do poznania tradycyjnych gier/zab..

Readmore..

Regulamin konkursu „Igrzyska Gier Dawnych”

Niniejszy regulamin (zwany dalej Regulaminem) określa zasady uczestnictwa w konkursie międzypokole..

Readmore..

Witeziowy Kram - stroje

Nasze drużynniczki świetnie władają igiełką - to już każdy wie. Jeśli nie możesz sobie sam..

Readmore..

WOŚP 2016

Tak właśnie kwestowaliśmy wraz z naszymi przyjaciółmi. Relacja Zdjęciowa>>>>

Readmore..

Plan Filmowy

W listopadzie 2015 mieliśmy zaszczyt brać udział w filmie "Dęby w Polsce". Film został zreal..

Readmore..

Nowi Drużynnicy - Żywia i Gniewosz

Końcem roku odbył się Wiec Druzynowy. Ustaleniami Wiecu (07.11.2015) ze stanu Kandydatów do dru..

Readmore..

Festiwal Historyczny - „Gry i zabawy antyku i średniowiecza” – zakończony

W weekend 5-6 września 2015 w Tumie odbyły się Festiwal Historyczny - „Gry i zabawy antyk..

Readmore..

Góra Peruna 2015

Po bardzo aktywnym tygodniu w Tumie i wyczerpujących przygotowaniach do II Turnieju Kubba, Witezie ..

Readmore..

Festiwal Gier Antyku i Średniowiecza

Nie wiesz co zrobić w weekend 5-6 wześnia? Chcesz aktywnie i ciekawie spędzić czas? Przyjed..

Readmore..

Festiwal "Dwa Obicza" 2015

W tym roku, prócz jak zawsze dobrej zabawy, centralnym punktem festiwalu były nasze warsztaty. Pok..

Readmore..

Żmijowiska - XI warsztaty archeologi doświadczalnej

Wspaniale spędzone 5 dni. Nasze dzielne Witezianki wzięły w tym czasie udział w warsztatach: 1.R..

Readmore..

VI Odyseja Historyczna 2015

Kutno, czyli "multi-kulti", wspaniali ludzie, niezapomniana atmosfera... I w tym roku impreza nas ni..

Readmore..

Noc Świętojańska w Ogrodzie Botanicznym 2015

Współpraca z Ogrodem Botanicznym w Łodzi trwa już od trzech lat. Dobrze nam tam, a i gospodarze ..

Readmore..

Drohiczyn 2015

Drohiczyn nie zawiódł pod żadnym względem - pogoda wymarzona na lenienie się nad rzeką, Bug cz..

Readmore..

VII Raciborski Festiwal Średniowieczny 2015

Teraz spokojnie możemy powiedzieć, że WIteź kobietami stoi. Pięć bab dało radę i przeprowadz..

Readmore..

Trzecie urodziny Witezia 2015

Niech żyje naaaaam! Sto lat albo i więcej. Leśny Witeź, najbardziej najbardziejsza drużyna ever..

Readmore..

WOŚP 2015

Jak co roku zbieraliśmy fundusze aby wesprzeć tą największą w Polsce kampanie. Relacja zdjęci..

Readmore..

Festiwal Historyczny + I ogólnopolski turniej KUBB'a

Igrzyska Gier Dawnych + I Ogólnopolski Turniej KUBB'a              Relacja zdjęciowa..

Readmore..

Festival Zaangażowanych Łodzian

Byliśmy 7 czerwca 2014 :) Pogoda dopisała, humory także. W naszym namiocie można było przymierz..

Readmore..

Finał Festivalu Chleba

Nasza Drużyna była jednym z współorganizatorów finału zamykającego projekt Festival Chleba. Z..

Readmore..

Spotkanie otwarte- kuchnia Słowian

Słowiańskie polewki, bryje i... Międzykulturowy Festiwal Chleba Czy zastanawialiście ..

Readmore..

Warsztaty dla dzieci kultura prasłowiańska

Cykl sześciu warsztatów trwających 2 godziny lekcyjne pokazujących kompleksowo kulturę mate..

Readmore..

Wiec zamykający - Opole 2013

     Wiec zamykający sezon 2013 odbył się w Opolu. Kolejny wyjazd z rodzaju "co dzieje się ..

Readmore..

Gościnnie w Łęczycy

   Sezon wyjazdowy zakończyliśmy tuż pod Łodzią, w miejscowości Marynki koło Łęczycy. ..

Readmore..

Góra Peruna 2013

   Tegoroczna Góra Peruna, choć podejmowaliśmy próby porównania z zeszłoroczną, nie równ..

Readmore..

Karpacka Troja

    17-18 sierpnia Karpacki Festiwal Archeologiczny - Dwa Oblicza. Choć droga daleka i upał si..

Readmore..

Urodziny Ulfa

   27 lipca zostaliśmy zaproszeni przez zaprzyjaźnioną drużynę Ulf Ragnarsson Hird na kame..

Readmore..

Odyseja Historyczna - Kutno 2013

  19 lipca Drużyna w całym składzie, wraz z kandydatami, pojawiła się w Kutnie na imprezie O..

Readmore..

Jotvos Vartai

30 czerwca skromna część naszej Drużyny wybrała się na Litwę, by wziąć udział w festiwal..

Readmore..

Europejski Tydzień Młodzieży 2013

Fundacja  FERSO, Instytut Działań Twórczych oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Leśny Wite..

Readmore..

Noc Świętojańska

  23 czerwca 2013 zapraszamy wszystkich naszych sympatyków, a także tych, którzy po prost..

Readmore..

Ląd - Festiwal Kultury Słowiaskiej i Cysterskiej

Festiwal pod tytułem "Wioski i Parafie", spędziliśmy w dość skromnym gronie drużynowym, lecz..

Readmore..

Epicka ślężańska wyprawa maj/czerwiec 2013

    Zjazd Słowian, Bałtów i Wikingów w Mielniku z "tajemniczych" przyczyn w tym roku nie wyp..

Readmore..

Europejski Tydzień Młodzieży

Zaprzyjaźnione z nami fundacje FERSO oraz Fundacja Instytut Działań Twórczych zaprosiły nas d..

Readmore..

VIII Atak Morawian na Wiślan 2013

    W maju, spragnieni po zimie, nie mogliśmy odmówić sobie jeszcze jednego wyjazdu. W malo..

Readmore..

Majówka w Celestynowie 2013

 Wiosna w pełni, a maj pełen atrakcji.  Na zaproszenie Nadleśnictwa Celestynów mieliśmy ok..

Readmore..

Witeziowa Majówka Wenecka 2013

  Zimowe wieczory spędzone przy szyciu, haftowaniu, tkaniu musiały się kiedyś skończyć :) D..

Readmore..

Wojewódzkie Dni Turystyki 2012

    Główne uroczystości odbyły się w dniach 21-22 września na terenie Centrum Zarządzan..

Readmore..

Polub Nas!

O nas

Witaj na stronie łódzkiej drużyny wczesnośredniowiecznej "Leśny Witeź".

Jesteśmy  grupą, pełnych zapału ludzi, mających na koncie już kilka osiągnięć. W naszej grupie możesz spotkań osoby odtwarzające: Słowian, Finów, Bałtów, Prusów.

Naszym celem jest rozwijać się, uczyć w swym fachu i przekazywać wiedzę dalej poprzez pokazy i warsztaty.

Więcej "O Nas" znajdziesz w zakładce "Drużyna"

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Galeria

Invalid RSS link or you're not allowed to read this Picasa gallery or album.