Zamieszczamy publikacją dotyczącą strojów okresu wczesnego średniowiecza z terenów: Polski, Angli, Włoch oraz Litwy.
Znajdziecie tu piękne zdjęcia całych postaci oraz zbliżenia na detale, oraz opis dokładny wszystkich elementów stroju.
Publikacja powstała jako efekt wymiany międzynarodowej "zSzyci z Historią", finansowanej przez program Erasmus+
W sobotę i niedzielę (03.09) odbył się Festiwal „IGRZYSKA GIER DAWNYCH” na terenie „ŁĘCZYCKIEJ ZAGRODY CHŁOPSKIEJ” oraz "Oberży na Progu Tumu" w Kwiatkówku.
Dzień rozpoczął się prezentacją przybyłych drużyn rekonstrukcji historycznej, którzy przybyli nie tylko z całej Polski ale również z Czech, Włoszech, Wielkie Brytanii czy Litwy.
Uczestnicy zaczęli zmagania turniejowe w grę KUBB (gra wywodzi się z czasów Wikingów). W turnieju wzięło udział 14 dwuosobowych drużyn. Na podium stanęli: I miejsce - GRH "Leśny Witeź", II miejsce -.. , III miejsce reprezentant GRH Hring oraz grupy "Sława".
Równolegle odbywały się rozgrywki w konkurencji "Bieg dam", gdzie uczestnicy musieli wykazać się sprawnością oraz wiedzą historyczną.
Po zakończeniu tych konkurencji nastąpiło wręczenie nagród w konkursie na opisy "Tradycyjnych Gier Regionu Łęczyckiego". Następnie laureaci zaprezentowali gry dla chętnych.
Dodatkową atrakcją był konkurs potraw średniowiecznych, gdzie uczestnicy gotowali z ściśle określonych 5 składników: mąka, jaja, kasza jaglana, marchew, mięso wieprzowe + składniki które można znaleźć rosnące na łąkach. Tuż po tym odbyły się rozgrywki w Piłkę Florencką zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
Uczestnicy, którzy chcieli pograć, ale przy tym się nie spocić wzięli udział w rozgrywkach w historyczne gry planszowe oraz takie też gry mogli sami wykonać pod okiem rekonstruktorów.
Dzień zakończył się potańcówką z zespołem Witaszewiacy oraz warsztatem tradycyjnych tańców Litewskich.
W między czasie odbywał się pokaz konny, ustawianie wiatraka oraz plener malarski na terenie skansenu.
Dla przybyłych drużyn rekonstrukcji historycznej odbyła się wyśmienita biesiada, pokaz tańca z ogniem a następnie konkurs na stand-upy.
Festiwal został zorganizowany przy współpracy z Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym z Łodzi, Oberży na Progu Tumu, Starostwa Łęczyckiego, Fundacji Instytut Działań Twórczych. Głównymi organizatorami były osoby z GRH "Leśny Witeź" z Łodzi przy współpracy z młodzieżą z grup rekonstrukcji historycznej z Włoch, Litwy i Wielkiej Brytanii, którzy przybyli w ramach programu ERASUMS+.
Relacja zdjęciowa na naszym profilu fb
Festiwal był częścią projektu "Igrzyska Gier Dawnych" w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich „Grant na lepszy start” współfinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich realizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego.