Wednesday, February 20, 2019

Articles

Warsztaty dla dzieci kultura prasłowiańska

Cykl sześciu warsztatów trwających 2 godziny lekcyjne pokazujących kompleksowo kulturę materialna i duchową Słowian z okresu wczesnego średniowiecza. Uczestnicy poznali tradycyjne  pieśni i tańce, kuchnie słowian, gry i zabawy tego okresu. Słuchały muzyki inspirowanej tym okresem oraz zgłębiały tajniki tkackie i wykonywanie słowiańskich laleczek szczęścia - żadanic.

06.03 I Warsztaty z dziećmi - "Słowiańskie stroje, ozdoby i laleczki spełniające życzenia".

Jak wspomóc realizacje naszych marzeń? Wystarczy dobra intencja i własnoręcznie wykonana słowiańska laleczka. I to właśnie było celem warsztatu dla dzieci, który odbył się 6 marca w ramach Międzynarodowego Festiwalu Chleba. Spotkanie zaczęliśmy od krótkiej pogawędki o Słowianach i ich życiu. Jak się okazało, nasi pradziadowie wykazywali się nie lada przedsiębiorczością i kreatywnością. Aby nic się w domu nie marnowało, nawet stare ścinki tkanin miały szanse dostać swoje drugie życie. To właśnie z nich tworzono magiczne lalki, które natchnione dobrą intencją właściciela miały moc spełniania marzeń. Podczas warsztatu każdy wykonał własnoręcznie swoją laleczkę, która mamy nadzieję, wspomoże nas w realizacji naszych planów. Tylko nie zapomnijcie, że gdy wasze marzenie już się ziści, laleczkę trzeba spalić lub zakopać, aby dać przestrzeń dla nowych marzeń i... tworzenia nowych laleczek!

 20.03 II Warsztaty z dziećmi - "Mitologia słowiańska i obchody 1 dnia wiosny".

Pierwszy dzień wiosny według Słowian. Podczas ostatniego warsztatu z uczniami szkół podstawowych powitaliśmy astronomiczną wiosnę jak na prawdziwych Słowian przystało! 20 marca spotkaliśmy się wszyscy w siedzibie Fundacji Instytut Działań Twórczych i rozpoczęliśmy przygotowania do tradycyjnego świętowania budzenia się Natury do życia.Na początku Liliana Misiak-Kuźnik, prowadząca warsztat opowiedziała uczniom jak w mitologii słowiańskiej wyobrażano sobie powstanie Świata. Dzieci w grupach stworzyły piękne portrety słowiańskich bogów i porównywały swoje wyobrażenia z ilustracjami w książce „Borek i Bogowie Słowian”. Po prezentacji przystąpiliśmy do przygotowań obchodów 1. dnia wiosny. Pierwsza grupa miała za zadanie namalować proporczyk Słońca, któremu oddawali cześć dawni Słowianie. Druga grupa tworzyła kraszankę – tradycyjną, czerwoną pisankę, która była symbolem budzącego się nowego życia. Ostatnia grupa robiła Marzannę, która jest nieodłącznym elementem obchodów nadchodzącej wiosny do dziś. Gdy wszystkie przygotowania zostały ukończone rozpoczęliśmy korowód wypędzający mroźną Zimę na dobre! Musiało być bardzo głośno, aby Zima przestraszyła się odgłosów, dlatego dzieci żywiołowo grały na wszelkich grzechocząco-dzwoniących instrumentach. Na czele towarzyszył nam proporczyk ze Słońcem, a Marzanna została utopiona w rzeczce, jaka popłynęła w sali za sprawą błękitnych poduszek. I tak właśnie udało nam się zaprosić Panią Wiosnę do naszego miasta już na dobre, mieniącą się w słońcu i otoczoną rozwijającymi się pąkami kwiatów... Niech żyje Wiosna!

03.04- III Warsztaty z dziećmi - "Od nitki do tkaniny - mały warsztat tkacki".

Warsztaty tkania krajek. Spotkanie warsztatowe dotyczące kultury słowiańskiej zamieniło salę Fundacji 3 Piętra na 1.5 godziny  w pracownię tkacką. Grupa uczniów szkoły podstawowej została zaopatrzona w przyrządy do tkania tzw. bartka i włóczki w najróżniejszych kolorach i wszyscy z zapałem przystąpili to robienia tkanych.. bransoletek! Wszyscy skrzętnie przeplatali 19 drobnych niteczek i metodą współpracy powolutku bransoletki stawały się coraz dłuższe i dłuższe…  Pod koniec żmudnej pracy każde dziecko miało na ręku własnoręcznie zrobioną bransoletkę i uśmiech zadowolenia z własnoręcznie wykonanej ozdoby na twarzy.

06.05 – IV Warsztaty z dziećmi - "Kuchnia Słowiani wypiek podpłomyków".

Na spotkaniu dzieci dowiedziały się  co jadano we wczesnym średniowieczu, jakie były sposoby przygotowania potraw. Następnie wszyscy wspólnie wyrobiliśmy ciasto pa podpłomyki (słowiański chlebek) uformowaliśmy kulki, i upiekliśmy. Starym zwyczajem wypiekowi chleba towarzyszyły pieśni.

13.05- V Warsztaty z dziećmi - "Gry, zabawy i tańce we wczesnym średniowieczu".

Ponieważ dzień był piękny i ciepły udaliśmy się z dziećmi do pobliskiego parku. Na miejscu zostały przedstawione zasady gry w Kubba (gra pochodząca ze Skandynawii, szacuje się, że jej powstanie sięga okresu wczesnego średniowiecza). Zacięta walka w grę trwała prawie godzinę dostarczając wielu emocji. Na grach się nie skończyło uczyliśmy dzieci tańca w kręgach przy muzyce inspirowanej instrumentami występującymi we wczesnym średniowieczu.

 

27.05- VI Warsztaty z dziećmi - "Podsumowanie cyklu- kultura praSłowiańska".

Odbyło się spotkanie ewaluacyjne kończące cykl warsztatów z kultury prasłowiańskiej dla uczniów szkoły podstawowej. Warsztaty pokazały, że dzieci doskonale przyswoiły wiedzę przekazywaną podczas wcześniejszych spotkań, bez problemu potrafiły przywołać treści i przebieg wcześniejszych zajęć. Podczas tego warsztatu natomiast zebrały wiedze zdobytą wcześniej, zapoznały się z organizacyjnymi kwestiami kończącego projekt Międzykulturowego Festiwalu Chleba, a także miały możliwość przećwiczenia własnych prezentacji. Prezentacje te, jako część festiwalu, zakładały, iż kulturę w poszczególnych przejawach(podanych wcześniej kategoriach) przedstawiają właśnie dzieci, które miały okazję się z nią zapoznać podczas poprzedzających całe wydarzenie cyklu warsztatów.

Grupa pracowała bardzo efektywnie z zapałem i twórczą energią, dzięki czemu spotkanie stało się okazją do mile spędzonego czasu nie tylko dla odbiorców, ale również dla prowadzących.

 

 Ilustracja przedstawia wyobrażenia słowiańskich bóstw wykonane przez dzieci.

 

Galeria

Invalid RSS link or you're not allowed to read this Picasa gallery or album.