Lonely Planet, jeden z wiodących światowych przewodników turystycznych, pochwalił publikację Maroma Press Between Two Fires - Guerrilla Warfare w hiszpańskiej Sierra.

W swoim przewodniku po Hiszpanii stwierdza: „Niektórzy komuniści i republikanie kontynuowali walkę po wojnie domowej w małych oddziałach partyzanckich w górach Andaluzji.

„Książka Między dwoma pożarami Dokumentuje walkę partyzantów z Gwardią Cywilną o wioskę Frigiliana w fascynujący sposób w latach 40. i 50. XX wieku. "

Owoc lat badań Między dwoma pożarami jest jedyną książką w języku angielskim, która opowiada o tym, co wydarzyło się w Hiszpanii po wojnie domowej, kiedy społeczności wiejskie zostały rozdarte, gdy rebelianci walczyli o podważenie dyktatury Franco.

Aby zbadać, co wydarzyło się w tych latach, kiedy surowa cenzura oddzieliła Hiszpanię od reszty świata, autor Baird przeprowadził wywiad z byłymi partyzantami, strażnikami cywilnymi, wieśniakami i ich rodzinami.

Sprawdził oficjalne akta w całej Hiszpanii i udał się do Londynu i Waszyngtonu, aby sprawdzić rządowe dane dotyczące amerykańskiej i brytyjskiej interwencji w Hiszpanii.

Po II wojnie światowej ani Europejczycy, ani Amerykanie nie byli zainteresowani tym, co działo się w Hiszpanii, mimo że ich agencje wywiadowcze były bardzo aktywne w tym kraju. To pozostawiło nieodkrytą walkę partyzancką i wiele innych wydarzeń w Hiszpanii w pozostałej części świata.

Partie polityczne zostały zakazane w Hiszpanii, a wszystkie wiadomości dokładnie kontrolowane. Tylko informacje zatwierdzone przez reżim mogły zostać opublikowane lub wysłane. Po śmierci generała Franco w 1975 r. Cenzura została złagodzona, a śledczy mogli zacząć przyglądać się najnowszej historii kraju.

Ta przełomowa książka ujawnia szczegóły tajnej edukacji hiszpańskich partyzantów przez amerykańskich oficerów wywiadu i brutalnej zbrodni, która była ukryta od ponad 50 lat.

Między dwoma pożarami jest dostępna w angielskich księgarniach w Hiszpanii, Amazon i innych sklepach internetowych.