zdrowie" data-max-rows="2">

Bóg wie, że w życiu jest tylko kilka cudów. Myślę, że może cyrk jest jednym z nich. Płacimy nasze pieniądze, znudzeni i bombardowani hałasem, oczarowani pięknem i znów pod wrażeniem słoni, które co roku są mniejsze. Ale coś się dzieje, kiedy wchodzimy na wielki szczyt. Jeśli na to pozwolimy, wrócimy do nadziei i marzeń, które już dawno zostały porzucone: ma nadzieję, że coś cudownego może się naprawdę wydarzyć, marzeń, które nam się przydarzą, może nawet teraz.

Klauni są najważniejszymi cudami. W oczach klaunów pojawia się wizja, która widzi świat przemyty na nowo we śnie o świcie, wizja liścia, który powrócił do pąka, pretekst, który zniknął i tylko ciemność. Klauni to kołki, na których można zawiesić cyrk, haki, na których zaczyna się magia, oczy Boga, aby znaleźć naszą duszę i trącić ludzi, którymi możemy być. Klauni mówią nam - jeśli słuchamy - że coś naprawdę cudownego może się wydarzyć właśnie tutaj, właśnie tutaj, teraz.

Klaunów łatwo zapomnieć - plamy i bransoletki, gumowe noski, stopy jak kaczki, fantazyjne ubrania. Wygodniej jest przegapić klaunów, ponieważ odzwierciedlają nas bez roszczenia, bez ochrony. Wszystkie nasze nagie uczucia spędzają czas. Tam - ta łza, ten śmiech, to westchnienie - nie ukrywaj tego, mówi klaun. Niech przyjdzie. Niech tak się stanie. Nie martw się o to.

Klaun podejmuje ryzyko w pierwszej kolejności, ale resztę magii pozostawia nam. Możemy być prawdziwi, informować innych o naszym bólu, naszej potrzebie, naszej radości, naszej sile. Jeśli pozwolimy na to, magia może się naprawdę wydarzyć, właśnie tam, właśnie tutaj, właśnie teraz. I to jest największy cud ze wszystkich, Bóg wie.

(c) Maureen Killoran, 2004